Nieuwe regels voor stroomnet
Het stroomnet in Nederland raakt steeds voller. We gebruiken met z’n allen meer elektriciteit, bijvoorbeeld door elektrisch koken, zonnepanelen, warmtepompen en het opladen van auto’s. Daarom komen er vanaf 1 juli 2026 nieuwe regels voor het verdelen van de beschikbare ruimte op het stroomnet.
Regels veranderen
Tot nu toe kregen huishoudens en kleine bedrijven automatisch voorrang bij een nieuwe of zwaardere aansluiting. Vanaf 1 juli 2026 verandert dat. Niet de grootte van de aansluiting, maar het doel van een aanvraag bepaalt de volgorde. Projecten die belangrijk zijn voor de samenleving – zoals woningen, scholen of veiligheid – krijgen voorrang. Andere aanvragen komen op een wachtlijst. Voor jou kan dit het volgende betekenen:
- Wil je een zwaardere aansluiting, bijvoorbeeld voor elektrisch koken of een laadpaal?
Dan kun je vanaf 1 juli op een wachtlijst komen. - Is er nog ruimte op het stroomnet?
Dan wordt jouw aanvraag gewoon uitgevoerd. - Is het net vol?
Dan moet je wachten tot er weer capaciteit beschikbaar is. Huishoudens krijgen wel voorrang boven grote bedrijven, maar niet meer automatisch direct toegang. - Heb je geen nieuwe of zwaardere aansluiting nodig?
Dan verandert er niets.
De situatie verschilt per regio. In sommige gebieden is straks weinig of geen ruimte meer op het stroomnet. Zoals nu voor een deel van Wintelre al geldt. Wat dit precies betekent voor onze gemeente is op dit moment nog niet duidelijk. Enexis werkt in onze regio op verschillende plekken aan de aanleg van nieuwe en zwaardere kabels, maar het uitbreiden van het stroomnet kost tijd.
Het is daarom belangrijk om stroom zo slim mogelijk te gebruiken. Door bijvoorbeeld apparaten buiten drukke momenten te gebruiken (zoals ’s nachts of overdag). Help je mee om het net te ontlasten?
Wil je weten wat deze veranderingen voor jouw situatie betekenen? Kijk dan op de website van Enexis voor de meest actuele informatie.